Szállítói előfinanszírozás

2024.08.16

Először az önerőt kell felhasználni, amit igazolni is kell, ahogy korábban is írtuk. Ezután kerühet sor szállítói előfinanszírozásra díjbekérő vagy előlegszámla benyújtásával. Ebben az esetben a folyósítás a szállító számlájára történik. Az előleg összege nem haladhatja meg az adott vállalkozónak fizetendő összeg 50%-át, kivéve, ha az ÉMI NKft. által üzemeltetett https://emi.hu/emi_ofp oldalán nyilvántartott Kivitelezői (szállítói) regisztrációs listán szerepel a szállító. Ebben az esetben 75%. 

A szállítói előleg kifizetésének a rendelkezésre tartási időszakban kell megtörténnie.

A szállítói előleg csak olyan számlával hívható le, ami az anyagi, műszaki- és forrásösszetételnek megfelelő tartalommal lett kiállítva. Kizárólag az adott projektre vonatkozóan benyújtott, és a közvetítő által befogadott számlák megfelelőek. 

A számlákat a vállalkozói szerződés szerinti ütemezésben lehet benyújtani az előfinanszírozás esetében is.

Folyósítás: 

A folyósításra a feltételek teljesítését igazoló dokumentumok benyújtása után kerülhet sor. A benyújtásra személyesen a Lakossági MFB Pont Plusz fiókjaiban van lehetőség.  

A folyósítási feltételek teljesítésének igazolásához szükséges dokumentumcsomagot a rendelkezésre tartási Időn belül, de legkésőbb a rendelkezésre tartási idő lejáratát megelőző 20. (huszadik) munkanapig lehet leadni. 

Folyósításra minimum nettó 500.000 Ft összeget lehet megadni, ennél kisebb összeg csak az utolsó folyósításnál lehetséges. 

Ha előreláthatólag a kölcsönigénylő nem tudja határidőben teljesíteni a folyósítási feltételeket, és a Felhívásban rögzített maximum rendelkezésre tartási időszakot még nem vette igénybe, akkor hosszabbítást kérhet. Ezt kérelmezni legkésőbb a rendelkezésre tartási idő lejáratát megelőző 30. (harmincadik) naptári napig lehet. 

A folyósításhoz szükséges dokumentumcsomag benyújtására legkésőbb a rendelkezésre tartási idő lejáratát megelőző 10. (tizedik) munkanapig van lehetőség. Ha ennél később kerül benyújtásra a dokumentumcsomag, akkor az MFB Zrt. nem vállal kötelezettséget a folyósítás rendelkezésre tartási időszakon belüli teljesítésére. 

Az utolsó folyósításnál az alábbi feltételek teljesítése is szükséges: A Kölcsönigénylőnek a projekt műszaki befejezését követően, a kölcsönösszeg utolsó 10%- nak folyósításához köteles benyújtani: 

● a kötelezően előírt záró nyilatkozatokat (kivitelező, kölcsönigénylő, energetikai szakértő) 

● hiteles energetikai tanúsítványt (ami tartalmazza, a CO2 kibocsátási értékeket és éves elsődleges energiafogyasztást is).

Számlákra vonatkozó előírások:

Készpénzfizetési számla csak kisösszegű (összesen nettó 1.500.000,- Ft alatti) kifizetések esetén, utófinanszírozás keretében szolgálhat a folyósítás alapjául. A Készpénzfizetési számlákra vonatkozó összegbeli korlátozás a projekt keretében benyújtott számlákra összességében vonatkozik (azaz nem számlánként figyelendő) és az önerő igazolására benyújtott számlákra is irányadók. Nem számítanak készpénzes kifizetésnek az alábbi esetek:

● bankkártyával történő fizetés,

● a szállító bankszámlájára bankfiókban történő befizetés,

● szállító által kibocsátott postai csekken (készpénzátutalási megbízáson) történő befizetés. 

Tehát a 7 millió költségvetéssel rendelkező példát elővéve a fentiek alapján összesen maximum 1.500.000 Ft fizethető ki készpénzben. 

Számla kiállítási feltételek: 

● A számlát a kölcsönigénylő nevére és a beruházás címére kell kiállítani 

● munkadíj számla a kivitelező csak akkor fogadható el, ha számla mellékleteként a kivitelező és a kölcsönigénylő által aláírt teljesítési igazolás is csatolásra kerül. 

● ha nem a kivitelező hozza a beépített eszközöket és anyagokat, hanem te vásárolod meg a boltban a számla akkor fogadható el, ha a nevedre szól és a kivitelező is aláírta. A kivitelező aláírásával igazolja, hogy a termékek beépítésre kerültek. 

 ● nem kivitelező által, azaz saját beszerzés esetén csak utófinanszírozásban kérhető a számlák kifizetése 

● a kölcsönkérelem benyújtása előtt megkezdett beruházásnál a benyújtást megelőzően kiállított számlák csak akkor finanszírozhatóak, ha ○ a beruházás előkészítésével kapcsolatban állították ki és ○ a hozzá kapcsolódó szakértői nyilatkozat, energetikai tanúsítvány még nem járt le 

● ha a költségvetésben szereplő összeghez képest a számla végösszege kevesebb, mint 20%-kal tér el, az még elfogadható piaci árnak 

● ha a költségvetésben szereplő összeghez képest a számla végösszege több, mint 20%-kal tér el, az már nem fogadható el piaci árnak, ezért a kölcsönigénylőnek újra alá kell támasztania dokumnetumokkal a piaci árnak való megfelelést 

● ha a számla összege magasabb összegű, mint a költségvetésben szereplő összeg, de a piaci árnak megfelel, akkor a költségvetés és a számla összege közötti különbséget saját erőből kell állnia a kölcsönigénylőnek 

● ha a számla összege alacsonyabb összegű, mint a költségvetésben szereplő összeg, akkor a számla teljes összege kifizetésre kerülhet mindenféle módosítás nélkül.

A folyósítás alapjául szolgáló valamennyi eredeti számlát záradékolni szükséges: 

Papír alapú számla záradékolás:

● A kölcsönigénylő és/vagy a közvetítő az eredeti számlára rávezeti a Kölcsönszerződés számát és a következő mondatot: "Az elszámoló bizonylat értékéből az MFB Zrt.-vel kötött, ………egyedi azonosító számú (szerződésszámú) ügylet során … összeg elszámolásra került." 

● A záradékolt számláról készült másolatot a Közvetítő bankszerű aláírásával hitelesíti és igazolja, hogy az mindenben megegyezik az eredeti számlával. A papír alapú számla esetén az eredeti számlák hitelesített másolata szolgálhat kizárólag a folyósítás alapjául. Az eredeti számlát a Közvetítő visszaadja a kölcsönigénylőnek

Az elektronikus számla záradékolása: 

Ha a kölcsönigénylő elektronikus számlát kíván elszámolni, a záradékolási kötelezettségének a következő módok valamelyike szerint tehet eleget: 

● a kölcsönigénylő nem záradékolja a számlát, ehelyett az e-aláírást megelőzően a szállító írja rá a számlára annak a Projektnek a Kölcsönszerződés számát, amelyhez a számla benyújtásra kerül, és rávezeti a következő mondatot: "Az elszámoló bizonylat értékéből az MFB Zrt.-vel kötött, ………egyedi azonosító számú (szerződésszámú) ügylet során ….. összeg elszámolásra került." 

● Ha a szállító nem záradékol, és a kölcsönigénylő rendelkezik e-aláírással, akkor ő elektronikusan rávezeti a számlára a záradékolást, majd aláírásával hitelesíti a számlát és a záradékolást is egyben. 

● Amennyiben a kölcsönigénylő nem rendelkezik e-aláírással és elektronikus számla került benyújtásra, a számlát a kölcsönigénylő vagy meghatalmazottja azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítéssel (AVDH) látja el. Ezt követően a számla benyújtásával egyidejűleg a záradékolásra vonatkozó előírást további külön intézkedés nélkül a nyilatkozatával teljesíti akképpen, hogy a kérelemben szereplő elektronikus elszámoló bizonylatok kizárólag az érintett Projekt terhére történő támogatás elszámolására kerülnek benyújtásra. 

● Egy számlán egy támogatással érintett záradék szerepelhet.